W Kościele ambrozjańskim trwa teraz okres po Zesłaniu Ducha Świętego. Dzieli się on jednak na trzy części. Drugą jest czas po ścięciu świętego Jana Chrzciciela. Dlaczego tak to wygląda?
Uroczystość (29 sierpnia jest wysoko w randze obchodów liturgicznych w rycie ambrozjańskim) ścięcia świętego Jana Chrzciciela jest jednym z głównych punktów dzielących letni czas roku liturgicznego. Pierwszym z nich jest Pięćdziesiątnica (Zesłanie Ducha Świętego), drugim święcie świętego Jana Chrzciciela, a trzecim uroczystość poświęcenia Katedry (obchodzona w III niedzielę października). Od Zesłania Ducha Świętego aż do soboty przed uroczystością poświęcenia Katedry kolorem liturgicznym jest czerwony.
Tutaj przeczytasz artykuł o czerwonym kolorze w liturgii ambrozjańskiej |
Poprzednik Pański
Święty Jan Chrzciciel zwany jest Poprzednikiem Pańskim. To on wskazał na Chrystusa jako na Baranka Bożego. Poniósł śmierć męczeńską na rozkaz tetrarchy Judei Heroda Antypasa. Kościół obchodzi pamiątkę tego wydarzenia 29 sierpnia. Ta data łączy się również z innym władcą, który prześladował wyznawców Chrystusa. O kogo chodzi?
Bezspornie jednym z największych prześladowców chrześcijaństwa w pierwszych wiekach był cesarz Dioklecjan, który rozpoczął swoje panowanie 20 listopada 284 roku, jednak zgodnie z obliczeniami kalendarza egipskiego datę wstąpienia na tron obliczono na 29 sierpnia. Jest to znamienne, ponieważ czas rządów Dioklecjana nazywany był m.in. erą męczenników.
Nie jest więc przypadkiem, że wspomnienie męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela – Poprzednika Pańskiego i pierwowzoru wszystkich męczenników, została umieszczona właśnie w dniu 29 sierpnia.
Początek roku liturgicznego?
29 sierpnia był zatem początkiem rządów Dioklecjana. Co należy wspomnieć to kalendarz egipski rozpoczynał się właśnie tego dnia (pierwszy dzień Pierwszego Achet). Zwyczaj rozpoczynania roku liturgicznego wg tych wyliczeń zachowały Kościoły o tradycji aleksandryjskiej.
Także Konstantynopol przez pewien czas obchodził rozpoczęcie roku liturgicznego w dniu 29 sierpnia. Z biegiem lat przesunięto tę datę na 1 września (kalendy wrześniowe). Terminarz ten przetrwał do upadku Cesarstwa Bizantyńskiego w 1453 roku.
Kościół mediolański, który swoje źródła czerpie m.in. z tradycji wschodniej zachował obchód męczeństwa św. Jana Chrzciciela w bardzo wysokiej randze.
Zobacz jak wygląda ambrozjański kalendarz i rok liturgiczny |