Menu Zamknij

Kalendarz liturgiczny 2020 (antico)

Poniższy kalendarz liturgiczny obowiązuje dla formy rito ambrosiano antico.

W kalendarzu podano główne obchody bez kommemoracji (sine commemoratio). Przy niektórych świętych (których dopasowanie może być problematyczne) w nawiasach podano odpowiedniki łacińskie. Słowo feria oznacza dzień powszedni w ciągu roku.

Zauważyłeś błąd? Możesz to zgłosić korzystając z naszego formularza kontaktowego. Roczny (uniwersalny) kalendarz do rito antico znajduje się tutaj.

Styczeń
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 środa Obrzezanie Pańskie
Oktawa Narodzenia Pańskiego 
CZERWONY
2 czwartek Najświętszego Imienia Jezus  BIAŁY
3 piątek św. Martynianina, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
4 sobota św. Faustyna i Jowity, Męczenników CZERWONY
5 niedziela Niedziela po Narodzeniu Pańskim  BIAŁY
6 poniedziałek Objawienie Pańskie BIAŁY
7 wtorek św. Krzysztofa oraz
Powrotu Chrystusa z Egiptu,
Oktawa Objawienia Pańskiego
BIAŁY
8 środa Oktawa Objawienia Pańskiego  BIAŁY
9 czwartek Oktawa Objawienia Pańskiego  BIAŁY
10 piątek Oktawa Objawienia Pańskiego  BIAŁY
11 sobota Oktawa Objawienia Pańskiego BIAŁY
12 niedziela I Niedziela po Objawieniu Pańskim, Oktawa Objawienia Pańskiego ZIELONY
13 poniedziałek Oktawa Objawienia Pańskiego BIAŁY
14 wtorek św. Dacjusza, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy
(S. Datii Ep. Med. Conf.)
BIAŁY
15 środa św. Jana Bono (Boni), Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
16 czwartek św. Marcelego, Papieża i Męczennika CZERWONY
17 piątek św. Antoniego, Opata i Wyznawcy ZIELONY
18 sobota Katedry św. Piotra Apostoła w Rzymie BIAŁY
19 niedziela II Niedziela po Objawieniu Pańskim   ZIELONY
20 poniedziałek św. Sebastiana, Męczennika CZERWONY
21 wtorek św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
22 środa św. Wincentego, Diakona i Męczennika CZERWONY
23 czwartek św. Emerencjanny, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
24 piątek św. Babylasa Biskupa i Męczennika i Trzech Młodzieńców Męczenników CZERWONY
25 sobota Nawrócenie św. Pawła BIAŁY
26 niedziela III Niedziela po Objawieniu Pańskim   ZIELONY
27 poniedziałek Świętej Rodziny poniedziałek po IV niedzieli stycznia BIAŁY
28 wtorek św. Tomasza z Akwinu BIAŁY
29 środa św. Akwilina, Prezbitera i Męczennika CZERWONY
30 czwartek św. Martyny (Savinae), Męczennicy FIOLETOWY
31 piątek św. Juliusza, Prezbitera i Wyznawcy  BIAŁY
Luty
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 sobota św. Cyryla Aleksandryjskiego, Biskupa, Doktora Kościoła i Wyznawcy  BIAŁY
2 niedziela IV Niedziela po Objawieniu Pańskim   ZIELONY
3 poniedziałek św. Błażeja, Biskupa i Męczennika CZERWONY
4 wtorek feria ZIELONY
5 środa św. Agaty, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
6 czwartek św. Doroty, Dziewicy i Męczennicy później
wigilia św. Macieja Apostoła
CZERWONY
FIOLETOWY
7 piątek św. Macieja, Apostoła CZERWONY
8 sobota św. Honorata, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
9 niedziela Niedziela Siedemdziesiątnicy FIOLETOWY
10 poniedziałek św. Sotery, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
11 wtorek św. Łazarza, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
12 środa św. Romualda, Opata i Wyznawcy BIAŁY
13 czwartek św. Franciszka Salezego, Biskupa i Doktora Kościoła BIAŁY
14 piątek św. Jana z Mathy, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
15 sobota feria FIOLETOWY
16 niedziela Niedziela Sześćdziesiątnicy  FIOLETOWY
17 poniedziałek feria FIOLETOWY
18 wtorek feria FIOLETOWY
19 środa feria FIOLETOWY
20 czwartek feria FIOLETOWY
21 piątek feria FIOLETOWY
22 sobota Katedry świętego Piotra Apostoła w Antiochii  BIAŁY
23 niedziela Niedziela Pięćdziesiątnicy FIOLETOWY
24 poniedziałek feria FIOLETOWY
25 wtorek feria FIOLETOWY
26 środa feria FIOLETOWY
27 czwartek feria FIOLETOWY
28 piątek feria FIOLETOWY
29 sobota feria FIOLETOWY
Marzec
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 niedziela Niedziela w Początku Wielkiego Postu FIOLETOWY
2 poniedziałek feria, posypanie głów popiołem CZARNY
3 wtorek feria CZARNY
4 środa feria
Środa Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZARNY
5 czwartek feria CZARNY
6 piątek feria
Piątek Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZARNY
7 sobota feria
Sobota Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZARNY/ FIOLETOWY
8 niedziela II Niedziela Wielkiego Postu, która nazywa się niedzielą Samarytanina FIOLETOWY
9 poniedziałek feria CZARNY
10 wtorek feria CZARNY
11 środa feria CZARNY
12 czwartek feria CZARNY
13 piątek feria CZARNY
14 sobota feria CZARNY/ FIOLETOWY
15 niedziela III Niedziela Wielkiego Postu, która nazywa się niedzielą Abrahama FIOLETOWY
16 poniedziałek feria CZARNY
17 wtorek feria CZARNY
18 środa feria CZARNY
19 czwartek św. Józefa, Opiekuna NMP BIAŁY
20 piątek feria CZARNY
21 sobota feria CZARNY/ FIOLETOWY
22 niedziela IV Niedziela Wielkiego Postu, która nazywa się niedzielą Niewidomego FIOLETOWY
23 poniedziałek feria CZARNY
24 wtorek feria CZARNY
25 środa Zwiastowanie NMP BIAŁY
26 czwartek feria CZARNY
27 piątek feria CZARNY
28 sobota feria CZARNY/ FIOLETOWY
29 niedziela V Niedziela Wielkiego Postu, która nazywa się niedzielą Łazarza FIOLETOWY
30 poniedziałek feria CZARNY
31 wtorek feria CZARNY
Kwiecień
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 środa feria CZARNY
2 czwartek feria CZARNY
3 piątek feria CZARNY
4 sobota Sobota in Traditione Symboli CZERWONY
5 niedziela Niedziela w Gałązkach Palmowych i Oliwnych CZERWONY
6 poniedziałek Wielki Poniedziałek w Tygodniu Autentycznym CZERWONY
7 wtorek Wielki Wtorek w Tygodniu Autentycznym CZERWONY
8 środa Wielka Środa w Tygodniu Autentycznym CZERWONY
9 czwartek Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej CZERWONY
10 piątek Wielki Piątek w Przygotowaniu (in Parasceve) CZERWONY
11 sobota Wielka Sobota (Sabbato Sancto CZERWONY/ BIAŁY
12 niedziela Niedziela Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego BIAŁY
13 poniedziałek Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego – in Albis BIAŁY
14 wtorek Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego – in Albis BIAŁY
15 środa Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego – in Albis BIAŁY
16 czwartek Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego – in Albis BIAŁY
17 piątek Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego – in Albis BIAŁY
18 sobota Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego – in Albis BIAŁY
19 niedziela Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego – I niedziela po Wielkanocy – in Albis depositis ZIELONY
20 poniedziałek feria ZIELONY
21 wtorek feria ZIELONY
22 środa św. Sotera i Kajusa, Papieży i Męczenników CZERWONY
23 czwartek św. Marolego, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
24 piątek św. Jerzego, Męczennika CZERWONY
25 sobota św. Marka, Ewangelisty i Męczennika CZERWONY
26 niedziela II niedziela po Wielkanocy ZIELONY
27 poniedziałek feria ZIELONY
28 wtorek św. Witalisa i Walerii, Męczenników CZERWONY
29 środa św. Piotra z Werony, Prezbitera i Męczennika CZERWONY
30 czwartek św. Katarzyny Sieneńskiej, Dziewicy BIAŁY
Maj
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 piątek św. Filipa i Jakuba, Apostołów CZERWONY
2 sobota św. Atanazego, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła BIAŁY
3 niedziela III niedziela po Wielkanocy, Odnalezienie Krzyża Świętego CZERWONY
4 poniedziałek Opieki św. Józefa poniedziałek po III niedzieli po Wielkanocy BIAŁY
5 wtorek św. Geroncjusza, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
6 środa św. Pawła od Krzyża, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
7 czwartek św. Stanisława, Biskupa i Męczennika CZERWONY
8 piątek św. Wiktora z Mediolanu, Męczennika CZERWONY
9 sobota św. Grzegorza z Nazjanzu, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła BIAŁY
10 niedziela IV niedziela po Wielkanocy ZIELONY
11 poniedziałek św. Antonina z Florencji, Biskupa i Wyznawcy BIAŁY
12 wtorek św. Pankracego, Męczennika CZERWONY
13 środa św. Natala, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
14 czwartek Przeniesienie relikwii św. Ambrożego, Protazego i Gerwazego BIAŁY
15 piątek feria ZIELONY
16 sobota św. Jana Nepomucena, Prezbitera i Męczennika CZERWONY
17 niedziela V niedziela po Wielkanocy ZIELONY
18 poniedziałek feria ZIELONY
19 wtorek feria ZIELONY
20 środa św. Bernardyna ze Sieny, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
21 czwartek Wniebowstąpienie Pańskie BIAŁY
22 piątek feria ZIELONY
23 sobota św. Dezyderiusza, Biskupa i Męczennika CZERWONY
24 niedziela Niedziela po Wniebowstąpieniu ZIELONY
25 poniedziałek Litaniarum CZARNY
26 wtorek Litaniarum CZARNY
27 środa Litaniarum CZARNY
28 czwartek św. Senatora Settala, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
29 piątek św. Syzyniusza i Aleksandra, Męczenników CZERWONY
30 sobota Wigilia Zesłania Ducha Świętego CZERWONY
31 niedziela Zesłanie Ducha Świętego CZERWONY
Czerwiec
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 poniedziałek Oktawa Zesłania Ducha Świętego CZERWONY
2 wtorek Oktawa Zesłania Ducha Świętego CZERWONY
3 środa Oktawa Zesłania Ducha Świętego
Środa Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZERWONY
4 czwartek Oktawa Zesłania Ducha Świętego CZERWONY
5 piątek Oktawa Zesłania Ducha Świętego
Piątek Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZERWONY
6 sobota Oktawa Zesłania Ducha Świętego
Sobota Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZERWONY
7 niedziela I Niedziela po Zesłaniu  Ducha Świętego – Najświętszej Trójcy, Oktawa Zesłania Ducha Świętego  BIAŁY
8 poniedziałek feria CZERWONY
9 wtorek św. Prymusa i Felicjana, Męczenników CZERWONY
10 środa feria CZERWONY
11 czwartek Boże Ciało CZERWONY
12 piątek Oktawa Bożego Ciała, św. Barnaby, Apostoła CZERWONY
13 sobota Oktawa Bożego Ciała CZERWONY
14 niedziela II niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, Oktawa Bożego Ciała CZERWONY
15 poniedziałek Oktawa Bożego Ciała CZERWONY
16 wtorek Oktawa Bożego Ciała CZERWONY
17 środa Oktawa Bożego Ciała CZERWONY
18 czwartek Oktawa Bożego Ciała CZERWONY
19 piątek Najświętszego Serca Pana Jezusa CZERWONY
20 sobota św. Protazego i Gerwazego, Męczenników CZERWONY
21 niedziela III niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
22 poniedziałek św. Juliana, Męczennika
(S. Juliani M.)
CZERWONY
23 wtorek św. Paulina, Biskupa BIAŁY
24 środa Narodzenie św. Jana Chrzciciela BIAŁY
25 czwartek św. Febronii, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
26 piątek św. Jana i Pawła, Męczenników CZERWONY
27 sobota św. Arialda, Diakona i Męczennika CZERWONY
28 niedziela IV niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
29 poniedziałek św. Piotra i Pawła, Apostołów CZERWONY
30 wtorek feria CZERWONY
Lipiec
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 środa feria CZERWONY
2 czwartek Nawiedzenie NMP BIAŁY
3 piątek św. Tomasza, Apostoła CZERWONY
4 sobota św. Urlyka, Biskupa i Wyznawcy BIAŁY
5 niedziela V niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
6 poniedziałek św. Cyryla i Metodego, Patriarchów i Wyznawców BIAŁY
7 wtorek św. Hilarego, Biskupa i Doktora Kościoła BIAŁY
8 środa św. Ampeliusza, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
9 czwartek feria CZERWONY
10 piątek św. Siedmiu Braci, Męczenników CZERWONY
11 sobota św. Benedykta, Opata i Wyznawcy ZIELONY
12 niedziela VI niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
13 poniedziałek feria CZERWONY
14 wtorek św. Bonawentury, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła BIAŁY
15 środa św. Henryka, Cesarza i Wyznawcy BIAŁY
16 czwartek NMP z Góry Karmel BIAŁY
17 piątek św. Marceliny, Dziewicy BIAŁY
18 sobota św. Materna, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
19 niedziela VII niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
20 poniedziałek św. Hieronima Emilianinego, Wyznawcy  BIAŁY
21 wtorek św. Praksedy, Dziewicy BIAŁY
22 środa św. Marii Magdaleny FIOLETOWY
23 czwartek św. Apolinarego, Biskupa i Męczennika CZERWONY
24 piątek w katedrze: św. Krystyny, Dziewicy i Męczennicy
poza katedrą: św. Kamila de Lellis
CZERWONY
BIAŁY
25 sobota św. Jakuba, Apostoła CZERWONY
26 niedziela VIII niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
27 poniedziałek św. Anny, Matki NMP
przeniesione z 26 lipca
FIOLETOWY
28 wtorek św. Nazariusza i Celsusa, Męczenników CZERWONY
29 środa św. Marty, Dziewicy BIAŁY
30 czwartek św. Abdona i Sennena, Męczenników CZERWONY
31 piątek św. Kalimeriusza, Biskupa Mediolanu i Męczennika CZERWONY
Sierpień
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 sobota św. Męczenników Machabejskich i św. Euzebiusza, Biskupa i Wyznawcy CZERWONY
2 niedziela IX niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
3 poniedziałek Odkrycie relikwii św. Szczepana Diakona i Protomęczennika CZERWONY
4 wtorek św. Dominika, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
5 środa Dedykacji kościoła św. Marii ad Nives BIAŁY
6 czwartek Przemienienie Pańskie BIAŁY
7 piątek św. Donata i Karpophorosa, Męczenników CZERWONY
8 sobota św. Ignacego z Loyoli, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
9 niedziela X niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
10 poniedziałek św. Wawrzyńca, Diakona i Męczennika CZERWONY
11 wtorek św. Radegundy, Królowej i Męczennicy FIOLETOWY
12 środa św. Euzebiusza, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
13 czwartek św. Hipolita, Męczennika CZERWONY
14 piątek Wigilia Wniebowzięcia NMP FIOLETOWY
15 sobota Wniebowzięcie NMP BIAŁY
16 niedziela XI niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
17 poniedziałek św. Jacka (Hiacynta), Kapłana i Wyznawcy BIAŁY
18 wtorek św. Mammetisa i Agapita, Męczenników CZERWONY
19 środa feria CZERWONY
20 czwartek św. Bernarda, Opata i Wyznawcy BIAŁY
21 piątek św. Joanny Franciszki, Męczennicy FIOLETOWY
22 sobota św. Agatonika i Towarzyszy, Męczenników
(Ss. Timothaei et Socc. M)
CZERWONY
23 niedziela XII niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego CZERWONY
24 poniedziałek św. Bartłomieja, Apostoła CZERWONY
25 wtorek św. Genezjusza, Męczennika CZERWONY
26 środa św. Aleksandra, Męczennika CZERWONY
27 czwartek św. Józefa a Calasantio,  Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
28 piątek św. Augustyna, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła BIAŁY
29 sobota ścięcie św. Jana Chrzciciela CZERWONY
30 niedziela I niedziela po ścięciu św. Jana Chrzciciela CZERWONY
31 poniedziałek św. Aidana Biskupa i Wyznawcy
(S. Abundii Ep. Conf.)
BIAŁY
Wrzesień
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 wtorek św. Idziego, Opata i Wyznawcy BIAŁY
2 środa św. Mansweta, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
3 czwartek św. Auzana, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy
(S. Auxani Ep. Med. Conf.)
BIAŁY
4 piątek św. Grzegorza I, Papieża, Wyznawcy i Doktora Kościoła BIAŁY
5 sobota feria CZERWONY
6 niedziela II niedziela po ścięciu św. Jana Chrzciciela CZERWONY
7 poniedziałek wigilia Narodzenia NMP FIOLETOWY
8 wtorek Narodzenie NMP BIAŁY
9 środa św. Joachima, Ojca NMP BIAŁY
10 czwartek św. Mikołaja z Tolentino, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
11 piątek św. Prota i Hiacynta, Męczenników CZERWONY
12 sobota Imienia NMP BIAŁY
13 niedziela III niedziela po ścięciu św. Jana Chrzciciela CZERWONY
14 poniedziałek Podwyższenie Krzyża Świętego CZERWONY
15 wtorek Siedmiu Boleści NMP BIAŁY
16 środa św. Eufemii, Dziewicy i Męczennicy
Środa Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZERWONY
17 czwartek św. Satyra, Wyznawcy
(S. Satyri Conf.)
BIAŁY
18 piątek św. Eustorgiusza I, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy
Piątek Suchych Dni (Quatuor Tempora)
BIAŁY
19 sobota św. Korneliusza i Cypriana, Męczenników
Sobota Suchych Dni (Quatuor Tempora)
CZERWONY
20 niedziela IV niedziela po ścięciu św. Jana Chrzciciela CZERWONY
21 poniedziałek św. Mateusza, Apostoła CZERWONY
22 wtorek św. Maurycego i Towarzyszy, Męczenników CZERWONY
23 środa św. Linusa, Papieża i Męczennika CZERWONY
24 czwartek św. Tekli, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
25 piątek św. Anatalona, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
26 sobota św. Cypriana Biskupa i Męczennika i św. Justyny Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
27 niedziela V niedziela po ścięciu św. Jana Chrzciciela CZERWONY
28 poniedziałek feria CZERWONY
29 wtorek Dedykacji kościoła św. Michała Archanioła BIAŁY
30 środa św. Hieronima, Prezbitera, Doktora Kościoła BIAŁY
Październik
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 czwartek św. Franciszka Borgiasza, Wyznawcy BIAŁY
2 piątek św. Aniołów Stróżów BIAŁY
3 sobota feria CZERWONY
4 niedziela I niedziela października CZERWONY
5 poniedziałek NMP Różańcowej BIAŁY
6 wtorek św. Brunona, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
7 środa św. Brygidy, Męczennicy FIOLETOWY
8 czwartek św. Pelagii, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
9 piątek św. Dionizego, Rustyka, Eleuteriusza i Domina, Męczenników
(Ss. Dionysii, Rustici, Eleutherii et Domini Mm.)
CZERWONY
10 sobota św. Kazimierza, Królewicza i Wyznawcy BIAŁY
11 niedziela II niedziela października, która jest przed Dedykacją CZERWONY
12 poniedziałek św. Mony, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
13 wtorek feria CZERWONY
14 środa św. Kaliksta, Papieża i Męczennika CZERWONY
15 czwartek św. Teresy, Dziewicy BIAŁY
16 piątek św. Gawła (Galla), Opata i Wyznawcy BIAŁY
17 sobota feria CZERWONY
18 niedziela III niedziela października – Dedykacji kościoła katedralnego BIAŁY
19 poniedziałek św. Łukasza, Ewangelisty CZERWONY
20 wtorek feria ZIELONY
21 środa św. Urszuli i Towarzyszek, Dziewic i Męczennic CZERWONY
22 czwartek św. Kosmy i Damiana, Męczenników CZERWONY
23 piątek w kościołach, których data konsekracji nie jest znana: dedykacji kościoła własnego
w kościołach, których data konsekracji jest znana: feria
BIAŁY


ZIELONY

24 sobota św. Rafała, Archanioła BIAŁY
25 niedziela I niedziela po Dedykacji – Chrystusa Króla BIAŁY
26 poniedziałek św. Ewarysta, Papieża i Męczennika CZERWONY
27 wtorek feria ZIELONY
28 środa św. Szymona i Judy, Apostołów CZERWONY
29 czwartek św. Antonina, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
30 piątek św. Saturnina, Męczennika CZERWONY
31 sobota feria
wigilia Wszystkich Świętych
ZIELONY
FIOLETOWY
Listopad
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 niedziela II niedziela po Dedykacji
Wszystkich Świętych – oficjum i Msza z niedzieli
BIAŁY
2 poniedziałek Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych CZARNY
3 wtorek Wszystkich Świętych – oficjum i Msza z 1 listopada BIAŁY
4 środa św. Karola Boromeusza, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
5 czwartek św. Magnusa, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
6 piątek św. Witalisa Męczennika i Agrykoli, Męczennicy CZERWONY
7 sobota feria ZIELONY
8 niedziela III niedziela po Dedykacji ZIELONY
9 poniedziałek rocznica poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszego Zbawiciela na Lateranie, Matki i Głowy wszystkich kościołów miasta i świata BIAŁY
10 wtorek św. Andrzeja Avelliniego, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
11 środa św. Marcina, Biskupa i Wyznawcy BIAŁY
12 czwartek św. Jozafata, Biskupa i Męczennika CZERWONY
13 piątek św. Antonina, Męczennika CZERWONY
14 sobota w katedrze: św. Aureliusza, biskupa i Wyznawcy
poza katedrą: feria
BIAŁY
ZIELONY
15 niedziela I niedziela Adwentu (pierwsza niedziela po św. Marcinie) FIOLETOWY
16 poniedziałek feria FIOLETOWY
17 wtorek feria FIOLETOWY
18 środa św. Romana, Męczennika CZERWONY
19 czwartek św. Poncjana, Papieża i Męczennika CZERWONY
20 piątek św. Benignusa, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
21 sobota Ofiarowanie NMP BIAŁY
22 niedziela II niedziela Adwentu FIOLETOWY
23 poniedziałek św. Klemensa, Papieża i Męczennika CZERWONY
24 wtorek św. Protazego, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
25 środa św. Katarzyny, Dziewicy i Męczennicy CZERWONY
26 czwartek feria FIOLETOWY
27 piątek feria FIOLETOWY
28 sobota św. Jana Bożego, Wyznawcy BIAŁY
29 niedziela III niedziela Adwentu FIOLETOWY
30 poniedziałek św. Andrzeja, Apostoła CZERWONY
Grudzień
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 wtorek św. Kastrycjana, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
2 środa feria FIOLETOWY
3 czwartek św. Miroklesa, Biskupa Mediolanu i Wyznawcy BIAŁY
4 piątek św. Franciszka Ksawerego, Prezbitera i Wyznawcy BIAŁY
5 sobota św. Gabriela, Archanioła  BIAŁY
6 niedziela IV niedziela Adwentu FIOLETOWY
7 poniedziałek Sakry św. Ambrożego, Biskupa Mediolanu, Wyznawcy, Doktora Kościoła i Głównego Patrona BIAŁY
8 wtorek Niepokalane Poczęcie NMP BIAŁY
9 środa św. Syrusa (Syriusza), Biskupa i Wyznawcy BIAŁY
10 czwartek św. Milcjadesa (Melchiadisa), Papieża i Męczennika CZERWONY
11 piątek feria FIOLETOWY
12 sobota feria FIOLETOWY
13 niedziela V niedziela Adwentu FIOLETOWY
14 poniedziałek św. Matronina, Pustelnika i Wyznawcy BIAŁY
15 wtorek feria FIOLETOWY
16 środa Środa Suchych Dni (Quatuor Tempora) FIOLETOWY
17 czwartek feria FIOLETOWY
18 piątek Piątek Suchych Dni (Quatuor Tempora) FIOLETOWY
19 sobota Sobota Suchych Dni (Quatuor Tempora) FIOLETOWY
20 niedziela VI niedziela Adwentu – Wcielenie Pana Naszego Jezusa Chrystusa BIAŁY
21 poniedziałek de exceptato FIOLETOWY
22 wtorek de exceptato FIOLETOWY
23 środa de exceptato FIOLETOWY
24 czwartek Wigilia Narodzenia Pańskiego BIAŁY
25 piątek Narodzenie Pańskie BIAŁY
26 sobota św. Szczepana, Diakona i Protomęczennika,
Oktawa Narodzenia Pańskiego
CZERWONY
27 niedziela św. Jana, Apostoła i Ewangelisty,
Oktawa Narodzenia Pańskiego
BIAŁY
28 poniedziałek św. Niewinnych (Młodzianków),
Oktawa Narodzenia Pańskiego
CZERWONY
29 wtorek św. Tomasza z Canterbury (Becketa),
Oktawa Narodzenia Pańskiego
BIAŁY
30 środa Oktawa Narodzenia Pańskiego BIAŁY
31 czwartek Oktawa Narodzenia Pańskiego BIAŁY
Początek stycznia 2021
dzień miesiąca dzień tygodnia obchód kolor
1 piątek Obrzezanie Pańskie
Oktawa Narodzenia Pańskiego 
CZERWONY
2 sobota Najświętszego Imienia Jezus  BIAŁY
3 niedziela Niedziela po Narodzeniu Pańskim BIAŁY
4 poniedziałek św. Faustyna i Jowity, Męczenników CZERWONY
5 wtorek wigilia Objawienia Pańskiego BIAŁY
6 środa Objawienie Pańskie BIAŁY
7 czwartek św. Krzysztofa oraz
Powrotu Chrystusa z Egiptu,
Oktawa Objawienia Pańskiego
BIAŁY
8 piątek Oktawa Objawienia Pańskiego  BIAŁY
9 sobota Oktawa Objawienia Pańskiego  BIAŁY
10 niedziela I Niedziela po Objawieniu Pańskim,
Oktawa Objawienia Pańskiego 
ZIELONY
Zobacz także:
Opracowano na podstawie:
  • Calendarium Ambrosianum pro anno bissextili MCMXXXVI

Serwis mediolanski.pl serdecznie dziękuje Panu Nicola De Grandi za konsultacje merytoryczne przy opracowywaniu materiału.
Website mediolanski.pl sincerely thanks Mr Nicola de Grandi for essential consultations with elaboration of this material.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *